Vydali jsme pro Vás příručku pro rodinné pečující

Připravili jsme novou, aktualizovanou příručku, která nám všem může usnadnit péči o blízké s demencí. Nově jsme se zaměřili  na důležitá témata, jako je strava, bezpečné úpravy domácnosti a využití kompenzačních pomůcek. Součástí příručky jsou také aktuální informace o legislativě, nových možnostech péče a kontakty na organizace, které nabízejí podporu v našem regionu. Věříme, že tato příručka bude cenným pomocníkem pro každého, kdo chce svým blízkým zajistit kvalitní a důstojnou péči.

Vydání příručky je finančně podpořeno Městem Bruntál, tímto také děkujeme za podporu.

Příručky si můžete vyzvednout v informačním centru, na městském úřadě na odboru sociálních věcí a městské knihovně v Bruntále.

zveřejněný článek v Našem domově:

Demence je často provázena velkou neinformovaností veřejnosti, mezi lidmi jsou mnohé předsudky, nevědomost, ale i strach. Důvodem toho je smutný fakt, že nevíme, koho z nás demence postihne. V současnosti se nedá odhadnout, koho může demence zasáhnout.

Problémem také je, že ji neumíme vyléčit a neumíme zabránit ani jejímu vzniku. Dokážeme pouze rozpoznat její projevy a její rozvoj brzdit a usměrňovat. Velmi záleží na tom, jak s člověkem s demencí budeme zacházet, podporovat jej a pomáhat mu.

„Tyto skutečnosti a dosavadní zkušenosti při práci s pečujícími osobami a osobami s demencí nám byly velkou inspirací ke čtvrté aktualizaci příručky o demenci, která byla veřejnosti poprvé představena již v roce 2015. Díky příručce se rodinný příslušník nebo pečující osoba zorientuje v základech problematiky tohoto onemocnění a uvedenými radami, informacemi může být obohacen v náročné péči o nemocného demencí“, sdělila Renata Rychlíková.

Oblíbená a praktická příručka je rozšířena o oblasti týkající se kompenzačních pomůcek, stravování, bezpečného domova, ale také podpory samotných pečujících. S ohledem na měnící se vývoj v sociální oblasti byly aktualizovány další informace. V příručce získá pečující základní informace o tom, co je demence, jaké jsou příznaky a stádia tohoto onemocnění, ale také, jak se dá o nemocného s demencí pečovat nebo jak s ním komunikovat. Příručka obsahuje také cenné rady týkající se svéprávnosti, vyřízení příspěvku na péči či kontakty na služby a zařízení věnující se osobám s demencí.

„Příručka bude zdarma k dispozici na městském úřadu – odboru sociálních věcí, v městském informačním centru, v městské knihovně a postupně také v ordinacích odborných lékařů nebo na úřadu práce-oddělení sociálních služeb“, dodala Barbara Vojtíšková.

Díky finanční podpoře Města Bruntál bylo možné zrealizovat a vydat tuto příručku a podpořit tak nemalé množství osob, které pečují o své blízké s tímto onemocněním.